CONCACAF

CONCACAF to The Confederation of North, Central America and Caribbean Association Footbal, czyli Konfederacja Ameryki Północnej, Środkowej oraz Karaibów Piłki Nożnej. Jest organem zajmującym się piłką nożną w tym regionie i jest jedną z sześciu regionalnych konfederacji wchodzących w skład FIFA.
CONCACAF został założony w 1961 roku, poprzez połączenie Football Confederation of Central America and the Caribbean (CCCF ) oraz North American Football Confederation (NAFC). Obecnie konfederacja liczy 40 członków, w tym Gujanę, Surinam oraz Gujanę Francuską.
Spośród 40 członków, pięciu jest członkami towarzyszącymi. Status CONCACAF pozwala im na udział w swoich rozgrywkach, jednak nie uczestniczą oni w rozgrywkach organizowanych przez FIFA.
Jako organ administracyjny tego regionu, CONCACAF organizuje mistrzostwa, szkolenia techniczne i administracyjne dotyczące aspektów gry, a także pomaga na budowę odpowiedniego poziomu piłki nożnej w tym regionie.
CONCACAF organizuje turnieje w czteroletnim cyklu dla klubów i reprezentacji narodowych w całym tym regionie. Obejmuje to również kwalifikacje do mistrzostw regionalnych, a także do Mistrzostw Świata organizowanych przez FIFA.
CONCACAF ma pod sobą dwie regionalne jednostki, wspierającego jego działania: CFU – Caraibian Football Union (Karaibski Związek Piłki Nożnej) oraz UNCAF, czyli Union Centromericana de Fútbol „Central America”. Odpowiadają one za organizowanie regionalnych imprez i kwalifikacji dla mężczyzn i kobiet w turniejach narodowych, a także zespołów klubowych biorących udział w turniejach CONCACAFu.