Złoty Puchar CONCACAF

Złoty Puchar CONCACAF jest głównym konkursem piłki nożnej męskich drużyn piłkarskich, nad którym patronat ma CONCACAF.
W przypadku, gdy Gold Cup nie jest w tym samym roku, co Puchar Konfederacji w Piłce Nożnej FIFA, zwycięsca lub najwyżej notowana drużyna, która jest członkiem i CONCACAFu i FIFA, przechodzi do kolejnego etapu.
Przed utworzeniem Konfederacji Ameryki Północnej, Środkowej oraz Karaibów Piłki Nożnej w 1961 roku,region ten objęty był przez mniejsze konfederacje. Jedną z nich była Centroamericana Confederación y del Caribe de Fútbol (CCCF) powstała w 1938 roku, w której w skład wchodziły kraje Ameryki Środkowej oraz Karaiby.Drugą organizacją była North American Football Confederation (NAFC), założona w 1946 roku. W jej skład wchodziły narody Ameryki Północnej: Stany Zjednoczone, Meksyk, Kanada oraz Kuba. Każda z tych konfederacji posiadała własne mistrzostwa: CCCF Championship i NAFC Championship.
Pierwsze mistrzostwa o Złoty Puchar miały miejsce 2 lata po utworzeniu CONCACAFu, czyli w 1963 roku, a gospodarzem był Salwador. Puchar odbywał się co dwa lata pomiędzy rokiem 1963 a 1971. W 1973 roku odbywały się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.
Początkowo udział obrało 6 drużyn. Od 2000 roku, liczba ta zwiększona została do 12 drużyn.
Obecna nazwa została zaprojektowana dopiero w 1991 roku. Wcześniej mistrzostwa nazywane były CONCACAF Campeonato de Naciones.