CONMEBOL

CONMEBOL, czyli Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej, z języka hiszpańskiego Confederación Sudamericana de Fútbol. Została ona założona 9 lipca 1916 roku. Jest to organ zarządzający piłką nożną na terenie Ameryki Południowej, a jednocześnie jedną sześciu konfederacji kontynentalnych.
Konfederacja ta powstała w ramach inicjatywy urugwajskiego dziennikarza, Hectora Rivadavia Gómeza. Pierwszymi państwami członkwskimi były takie kraje, jak: Argentyna, Brazylia, Chile i właśnie Urugwaj. Jako jeden z ostatnich krajów, przystąpiła Wenezuela w 1952 roku.
Gujana, Surinam oraz Gujana Francuskie, które geograficznie leżą na terenie Ameryki Południowej, nie należą do tej konfederacji. Są one częścią CONCACAFU, czyli konfederacji północnoamerykańskiej. Wybrały one tą konfederacje z różnych powodów, między innymi: historycznych, kulturowych czy przyczyn sportowych.
CONMEBOL jest najmniejszą konfederacją członkowską w FIFA. Jednak nie znaczy to o potędze i poziomie, jaki jest przez tę konfederację prezentowany. Zespoły będące członkami wygrały 9 z 18 pucharów Mistrzostw Świata. Jest to jedyna konfederacja, która wygrała puchar na każdym kontynencie, podczas gdy np. Reprezentacje państw członkowskich UEFA wygrały jedynie na swoim kontynencie. Było to głównie dziełem reprezentacji Brazyli.
Dwie z siedmiu najlepszych drużyn świata to drużyny działające w CONMEBOLu. Są to Brazylia oraz Argentyna.