UEFA

L’Union Européenne de Football Association jest organem administracji i kontroli piłki nożnej w Europie.
UEFA stanowi związek krajowych organizacji piłki nożnej. Prowadzi rozgrywki pucharowe, kontrolę nagród pieniężnych, posiada prawa wykonawcze i prawa medialnych zawodów odbywających się na terenie jurysdykcji UEFA. Kilka krajowych związków, które geograficznie należą do Azji, jest objęte patronatem UEFA. Są to m.in. Armenia, Gruzja, Kazachstan, Turcja, Izrael, Cypr, Rosja i Azerbejdżan. Cypr miał możliwość wyboru przynależności do konfederacji europejskiej, afrykańskiej lub azjatyckiej. W ostatecznej decyzji wybór padł na konfederację europejską.
UEFA jest największym z sześciu kontynentalnych konfederacji FIFY. Jest zdecydowanie nasilniejsza pod względem braterstwa oraz poziomu klubów. Większość gwiazd światowej piłki nożnej gra w europejskich klubach z powodu wynagrodzeń. Najchętniej wybierane kluby, to angielskie, hiszpańskie, niemieckie i włoskie.
UEFA, została założona 15 czerwca 1954 w Bazylei, Szwajcaria i była wynikiem rozmów pomiędzy krajowymi związkami Francji, Włoch oraz Belgii. Do 1959 roku, siedziba UEFA znajdowała się w Paryżu. Pierwszym sekretarzem generalnym był Henri Delaunay, a pierwszym prezydentem Ebbe Schwartz. Od 1995 główna siedziba znajduje się w Nyon w Szwajcarii.
Obecnym prezydentem UEFA jest Michel Platini.