Początki piłki nożnej

Nie ma możliwości ustalenia początków piłki nożnej. W grę, która przypomina obecnie znaną piłkę, grano już w czasach przedkolumbijskich Ameryki oraz w średniowiecznej Wenecji.
Termin football, prawdopodobnie pojawił się w czasach średniowiecznej Anglii w celu określania różnego typu gier. Nie dotyczyło to jednak gier, w których piłka była kopana. Terminu tego używano w sportach granych na piechotę – „on foot”.
Pierwsze rozgrywki zostały zainaugurowane w połowie XIX wieku właśnie w Anglii. To właśnie po raz pierwszy spisano zasady gry w piłkę nożną. Miało to na celu ujednolicenie zasad gry, która była jednym z ulubionych sportów brytyjskiej młodzieży uczącej się w szkołach prywatnych.
Pierwszy raz spisano regulamin w Trinity College podczas spotkania, w którym udział wzięli również uczniowie szkół publicznych. Początkowo zasady te zbliżone były bardziej do rugby.
Sytuacje jakie miały wówczas miejsce, w postaci tworzenia się odrębnych związków piłkarskich kreujących swoje własne zasady, zmusiły do powstania The Football Association, która ostatnie ujednoliciła przepisy w 1863 roku. Aktualnie zasady i przepisy są regulowane przez International Football Association Board.
Międzynarodowa Federacja Związków Piłki Nożnej powstała w 1904 roku w Paryżu. Początkowo zadeklarowała zaakceptowanie zasad, które zostały ustalone przez IFAB, jednak już po 9 latach istnienia, federacja umieściła w nim swoich własnych członków.