Piłka siatkowa

Jest to sport drużynowy rozgrywany pomiędzy dwoma zespołami składającymi się z 6 graczy każdy. Każdy skład posiada rozgrywającego, atakującego, dwóch środkowych oraz dwóch przyjmujących. Dodatkowa jest pozycja Libero, który wchodzi na boisko zamiast jednego z graczy środkowych podczas przyjęcia zagrywki.
Rozgrywka polega na odbijaniu piłki rękami w taki sposób, aby przeszła na drugą stronę boiska i uderzyła w pole przeciwnika, co honorowane jest punktem. Każda z drużyn ma do dyspozycji trzy ruchy: przyjęcie, wystawienie oraz atak. Większa ilość odbić jest błędem, w wyniku którego punkt otrzymuje drużyna przeciwna.
Historia tego sportu, popularnie nazywanego siatkówką, sięga roku 1895, kiedy to dnia 9 lutego miał miejsce pierwszy mecz prezentacyjny. Działo się to w Young Men’s Christian Association w Hoyle w Massachusetts.
Pierwsze mistrzostwa świata w piłce siatkowej miały miejsce 1949 roku i przeznaczone były dla mężczyzn. Dla kobiet, pierwsze mistrzostwa odbyły się 3 lata później. Jako konkurencja olimpijska, siatkówka została dodana w roku 1964 do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.