Punktacja w tenisie

Pojedynek tenisowy można podzielić ogólnie na sety, sety natomiast dzielą się na gemy, w których wygrywa się punkty. By zdobyć gema konieczne jest wygranie czterech punktów. Pierwszy punkt oznaczany jest na tablicy wyników jako 15, drugi punkt to 30, trzeci to 40. natomiast czwarty jest punktem wygranym. Jeśli wynik jest 40:40 wtedy jest to równowaga i trzeba doprowadzić do przewagi (oznaczana jako AD), a następnie wygrać jeszcze jedno podanie. Każdy set kończy się z wygraniem przez jednego z zawodników co najmniej sześciu gemów. Jeśli dojdzie do wyniku 5:5 gra toczy się do wyniku 7:5 lub jeśli nastąpi wynik 6:6, wtedy odbywa się tie break. Aby wygrać tie break należy wygrać przewagą dwóch punktów. (min. To siedem wygranych punktów np. 9:7, 7:5, 7:0, itp.). Standardowy mecz jest rozgrywany, aż jeden z zawodników wygra dwa sety (np. 2:1, 2:0). Jednak są tak zwane turnieje wielkoszlemowe, gdzie mężczyźni by wygrać pojedynek muszą wygrać co najmniej 3 sety (może dojść do wyniku np. 3:0, 3:1, 3:2).