Początki baseballu

Nie jest jasne, skąd dokładnie wywodzi się baseball. Do tej pory ciągną się spory o dyscyplinę, która zapoczątkowała ten sport. Jedną z najczęściej wymienianych dyscyplin jest krykiet, lecz także sądzi się, że gra wywodzi się od palanta, który grany był polskich emigrantów.
Oficjalnie przyjmuje się, że historia baseballu rozpoczęła się w roku 1845, kiedy to w Nowym Jorku powstał klub The Knickerbockers. To właśnie w nim grano w tę grę. Zasady oraz przepisy zmodyfikował Alexander Cartwright, chociaż przepisy aktualnie obowiązujące bardzo różnią się od tych, który Cartwright stworzył.
Baseball zaczął nabierać szczególnej popularności już w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Stawał się wówczas jedną z najpopularniejszych gier rekreacyjnych klasy średniej mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Mecze były również rozgrywane przez żołnierzy w obozach w czasie wojny secesyjnej.
W miarę wzrostu popularności gry powstawała odmiana profesjonalna. W zawodowej lidze USA istniało 10 zespołów już w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Pierwsza organizacja, która regulowała przepisy i zasady gry w baseball powstała już w 1847 roku i nosiła nazwę National League of Professional Base Ball Clubs. Regulowała ona również zasady kontraktowania przez zawodników zawodowych przez drużyny. Organizacja zajmowała się również rozgrywkami ligowymi, a także zwalczaniem hazardu o zakłady rozgrywanych gier, który rósł w miarę rozwoju ligi. Było to głównie spowodowane szerzącym się zjawiskiem korupcji i sprzedawania meczy.