Siłownie zewnętrzne – czy warto je odwiedzać?

silownie-zewnetrzne

Z roku na rok wzrasta świadomość społeczna, dotycząca zdrowego trybu życia. Staramy się nie tylko zdrowiej odżywiać, eliminując szkodliwe produkty i puste kalorie, ale również zaczynamy zdawać sobie sprawę, jaką rolę odgrywa ruch. Chodzi nie tylko o utrzymanie pięknej sylwetki, ale także kondycji, poprawę elastyczności mięśni, dobrą formę kręgosłupa, a także wielu układów narządowych. Niestety nie każdy z nas może sobie pozwolić na karnet na tradycyjną siłownię. Ponadto możemy odczuwać zawstydzenie spowodowane tym, że na siłowni musimy ćwiczyć obok osób już wprawionych w  boju oraz korzystać z urządzeń, które nie są intuicyjne w  użyciu. Nieraz te urządzenia potrzebują dodatkowej obsługi ze strony personelu, co może wzbudzać w nas dodatkowe zakłopotanie.

Za darmo i na świeżym powietrzu

W przypadku form aktywnego spędzania czasu, takich jak siłownie zewnętrzne, wszystkie te problemy zostają zredukowane.  Ulokowane w nich urządzenia są proste w obsłudze i nie potrzeba do tego celu pomocy osób z zewnątrz czy trenerów. Nowoczesne siłownie zewnętrzne składają się z bezpiecznych, funkcjonalnych urządzeń, dzięki którym można pod gołym niebem ćwiczyć wiele partii ciała, zarówno mięśnie górnej części, jak i nóg czy brzucha. Dodatkowo są stworzone z materiałów odpornych na uszkodzenia zewnętrzne, na przykład powodowane przez wandali, jak i czynniki atmosferyczne, czyli wilgoć i mróz. Dzięki temu przez długi lata są w doskonałym stanie, co również znaczni przyczynia się ich do bezpieczeństwa. Siłownie zewnętrzne zaczęły być tworzone w naszym kraju już kilkanaście lat temu, jednakże tamtejsze urządzenia trudno było porównać do tych nowoczesnych. Dziś siłowni pod gołym niebem codziennie zgromadzają rzesze mieszkańców osiedli, ćwiczących na orbitreku, atlasie czy stepperze. Można zauważyć ćwiczące tam osoby w różnym wieku, zarówno dzieci, jak i emerytów. To doskonały sposób promocji aktywnego trybu życia, dlatego każde miasto powinno zainwestować w tego rodzaju miejsce przynajmniej na największych osiedlach. Istotnym walorem siłowni zewnętrznych jest fakt, że można z nich skorzystać o preferowanej porze, zarówno wcześnie rano, w dzień, jak i późnym wieczorem, w zależności od własnego rozkładu dnia. Zazwyczaj największą popularnością siłownie zewnętrzne cieszą się od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ale nie brakuje też zapalonych sportowców, którzy nawet przy niesprzyjającej pogodzie nie odmówią sobie codziennego, krótkiego treningu.

Największą zaletą siłowni pod chmurką jest ich powszechna dostępność, a także fakt, że są darmowe. Osoby korzystające codziennie z tego rodzaju aktywności, mogą zaoszczędzić nawet ponad 1000 złotych na karnecie na tradycyjną siłownię.