Piłka nożna

Jeden z najbardziej znanych sportów na całym świecie. Jest to sport zespołowy pomiędzy dwoma drużynami składających się z jedenastu zawodników walczących o zdobycie jak największej ilości punktów.
Gra rozgrywana jest na prostokątnej boisku, które jest pokryte trawą lub sztuczną murawą. Na środkach krótszych boków ustawione są prostokątne bramki, do których trafienie oznacza zdobycie punktu. Bramkarze są jedynymi graczami, którzy mogą używać swoich dłoni do chwytatnia piłki, jednak może się to odbywać na ściśle określonym polu (tak zwane pole karne). Zespół, który zdobył najwięcej bramek wygrywa mecz. Jeśli mecz kończy się remisem są wówczas rozgrywane rzuty karne lub następuje dogrywka. Uzależnione jest to od formatu rozgrywki.
Obecnie nie znana gra została skodyfikowana w Anglii, gdzie utworzony związek piłki nożnej w 1863 stworzył podwaliny reguł obowiązujących do dzisiaj. Na arenie międzynarodowej, piłka nożna jest regulowana przez Fédération Internationale de Football Association, w skrócie FIFA. Najbardziej prestiżowe rozgrywki odbywają się co 4 lata i są to Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej (popularnie nazywane Mundialem).
Każda drużyna składa się z jedenastu zawodników i maksymalnie siedmiu zawodników rezerwowych. Wśród całej drużyny wyróżnić można: bramkarza, obrońców, pomocników i napastników. Żaden z nich, oprócz bramkarza nie może używać celowo rąk do gry. Jest to jedna z najbardziej podstawowych reguł obowiązujących w piłce nożnej.