Historia siatkówki

Amerykanin będący nauczycielem wychowania fizycznego w Young Men’s Christian Associotan (YMCA), William G. Morgan, został pomysłodawcą reguł obowiązujących w piłce siatkowej. Premierowy pokaz całkowicie nowej dyscypliny sportowej odbył się 9 lutego 1895 roku w sali gimnastycznej tej właśnie szkoły znajdującej się w Holyoke w Massachusetts. wó1)czas grę tę nazwano Mintonette.
Podczas Kongresu w Paryżu, który odbywał się w dniach 18 do 20 kwietnia 1947 roku, została powołana do życia Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej, której skrót brzmi FIVB. Pierwszym prezydentem został Francuz Paula Libaud, który pełnił tę funkcję aż do roku 1984. Jednym z jego zastępców był Polak, Zygmunt Nowak.
Założycielami Międzynarodowej Konfederacji Piłki Siatkowej było 14 krajów, wśród których byli: Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Jugosławia, Polska, Rumunia, Urugwaj, Stany Zjednoczone, Węgry oraz Włochy.
Pierwsze Mistrzostwa Świata miały miejsce w 1949 roku. Pierwszy tego typu turniej przeznaczony dla kobiet odbył się w 1952 roku. Pierwsze Mistrzostwa Europy zostały wprowadzone w 1948 roku, natomiast kobiet w 1949 roku. W repertuarze Igrzysk Olimpijskich, siatkówka jako dyscyplina dla kobiet i mężczyzn pojawiła się w 1964 roku w czasie Igrzysk Olimpijskich w Tokio.