Piłka siatkowa

Piłka siatkowa, popularnie nazywana siatkówką, jest sportem drużynowym rozgrywanym pomiędzy dwoma sześcioosobowymi drużynami. Drużyny składają się z rozgrywającego, atakującego, dwóch środkowych, dwóch przyjmujących oraz libero. Na boisku jest jednak tylko sześciu graczy. Libero zmienia się najczęściej z graczami środkowymi w sytuacji przyjmowania przez drużynę zagrywki.
Rozgrywka polega na podbijaniu piłki dowolną częścią ciała (z reguły jednak rękami) w taki sposób, aby przeleciała ponad siatką i uderzyła w połowę boiska, która należy do przeciwnej drużyny. Każda z drużyn ma możliwość jedynie trzech ruchów: przyjęcie, wystawa oraz atak. W przypadku większej ilości odbić, drużyna przeciwna uzyskuje piłkę oraz punkt.
Innymi sposobami zdobywania punktów jest zetknięcie się piłki z podłogą znajdującą się na połowie boiska zajętej przez drużynę przeciwną. Również wybicie piłki poza granice boiska powoduje utratę piłki oraz uzyskanie punktu, przez drużynę przeciwną. W sytuacji wybicia piłki poza boisko, a wcześniejszego dotknięcia jej przez gracza przeciwnej drużyny, punkt uzyskuje drużyna, która piłkę wybiła.
Gra kończy się w momencie gdy jedna z drużyn wygra trzy sety.