Siatkówka w Polsce

Dzięki pośrednictwu YMCA, piłka siatkowa trafiła również do Polski. Pierwszy mecz miał miejsce w warszawie w 1919 roku. Już rok później rozegrano pierwszy turniej drużyn szkolnym, co miało miejsce w Łodzi. Pierwsze mistrzostwa Polski miały natomiast miejsce w 1929 roku w Warszawie. W rywalizacji kobiet zwyciężyła drużyna AZS Warszawa, a wśród drużyn męskich najlepszą okazała się drużyna YMCA Łódź.
Okresie międzywojennym Polski Związek Palanta i Gier Ruchowych zrzeszał od 1925 roku siatkówkę razem z innymi dyscyplinami sportowymi. Od 1928 roku siatkówka znalazła swoje miejsce w Polskim Związku Gier Sportowych, co przyjęło się za datę oficjalnych narodzin związku siatkarskiego.
W dniu 30 czerwca 1957 roku został powołany do życia Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) i od tej pory był związkiem samodzielnym. Miało to miejsce podczas trwającej Krajowej Konferencji Sprawozdzawczo-Wyborczej Piłki Siatkowej. Obecnie, głównym partnerem PZPS-u jest Polkomtel S.A. Wspiera on także reprezentację narodową w piłce siatkowej zarówno mężczyzn, jak i kobiet.