Historia UEFA

UEFA została założona 15 czerwca 1954 w Bazylei po rozmowach między francuskim, włoskim i belgijskim związkiem piłki nożnej. Początkowo siedziba mieściła się w Paryżu do 1959 roku, lecz później organizacja przeniosła się do Berna. Henri Delaunay był pierwszym sekretarzem generalnym, a pierwszym rezydentem konfederacji został Ebbe Schwartz.
Ośrodek administracyjny UEFA mieści się od 1995 roku w szwajcarskim Nyon. Początkowo konfederacja składała się z 25 krajów.Obecnie członkami UEFA są 53 państwa.
Drużyny narodowe wchodzące w skład UEFA wygrały dziewięć Mistrzostw Świata organizowanych przez FIFA: Włochy wygrali cztery razy, Niemcy trzy razy, natomiast Anglia oraz Francja po jednym razie. Kluby UEFA zdobyły w sumie 21 pucharów mistrzostw międzykontynentalnych oraz 3 puchary FIFA Club World Cups. Jest to jedynie o jeden puchar mniej, niż w przypadku drużyn działających pod konfederacją CONMEBOL.
UEFA, jako przedstawiciel związków krajowych, miał kilka mocnych starć z Komisją Europejską. W 1990 roku problem leżał w kwestiach praw do transmisji telewizyjnych. Również trzeba było zmieniać wiele ustaw dotyczących transferów międzynarodowych, aby mogły one zostać uznane przez UEFA.
Obecnym prezydentem UEFA jest Michel Platini, a sekretarzem generalnym został Gianni Infantino.